Fizinio asmens bankrotas užsienyje

Labai dažnai klientai domisi: ar galima paskelbti fizinio asmens bankroto bylą užsienyje? Žinoma, kad TAIP!

Tačiau, prieš priimant sprendimą, reikia atsakyti į keletą klausimų:

  • Ar turite galimybių atsiskaityti už tarpininkų paslaugas?
  • Ar gerai kalbate ta užsienio kalba, kuria kalbančioje šalyje norite bankrutuoti, ir sugebėsite „perkąsti” sudėtingą teisinę terminiją?
  • Ar visuomet būsite tikras, kad  atitiksite svečios šalies keliamas sąlygas žmogaus bankrotui ir kažko nepraleidote „pro ausis”?
  • Ar, skelbdamas fizinio asmens bankrotą svečioje šalyje, galėsite padengti papildomas išlaidas vertimams (visi dokumentai taip pat turės būti siunčiami į Lietuvą)?
  • Ar esate pasiruošęs sudėtingam procesui pasibaigus fizinio asmens bankroto bylai svečioje šalyje? Ne visi antstoliai bei kreditoriai Lietuvoje noriai priima kitos šalies teisinius dokumentus ir procesą dažnai vilkina – vien dėl informacijos gavimo iš kitos šalies, dokumentų vertimo, taip laukiama asmeninio bankroto pabaiga gali užtrukti.

Jei bent į vieną klausimą atsakėte neigiamai, būtinai svarstykite galimybę bankrutuoti Lietuvoje – mūsų vertinimu, tikrai sutaupysite ir lėšų, ir žilų plaukų.

Dar vienas argumentas, kodėl verta bankrutuoti Lietuvoje – mūsų praktikoje pasitaikė jau ne vienas atvejis, kai žmogui nepasisekus su fizinio asmens bankrotu užsienyje, tenka grįžti atgal į Lietuvą ir čia procesas nebėra toks sklandus arba jį tenka atidėti dar dešimčiai metų. Užsienyje nesąžiningai pradėtoms ir todėl nutrauktoms fizinio asmens bankroto byloms Lietuvoje yra užtrenkiamos durys. Ir labiausiai dėl to džiaugsis Jūsų kreditoriai.

Kodėl mes "prieš" fizinio asmens bankrotą užsienyje?

Nes mes niekur nedingsime ir mums reikės žiūrėti žmonėms į akis, kai kažkas užsienyje pasisuks ne taip, kaip Jums buvo žadėta. O tai, deja, labai dažnas atvejis.

Ką daryti, jeigu dirbate užsienyje ir norite išsikelti fizinio asmens bankroto bylą Lietuvoje?

Dėl nieko nesukti galvos! Svarbu, jog nebūtumėte išregistravęs nuolatinės gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje (arba čia turėtumėte šeimą, artimųjų giminaičių, t. y. priežasčių sugrįžti) ir turėtumėte galimybę atvykti teismo posėdį dėl bankroto bylos iškėlimo. Visa kita be jokių problemų galima padaryti per nuotolį, Jums sąžiningai ir atvirai dirbant kitoje šalyje.

Fizinio asmens bankrotas Latvijoje

Taip, taip – tikrai esame girdėję apie rojų aukščiau mūsų šiaurinės sienos. Ar tikrai Latvijoje „žolė žalesnė“ ir ten bankrutuoja visi netingintys fiziniai asmenys?

Galbūt kažkuriuo laikotarpiu, kol dar Lietuvoje nebuvo įteisintas fizinio asmens bankroto proceso institutas arba kol teisininkai nebuvo atsirinkę, kaip ir su kuo šią procedūrą valdyti, fizinio asmens bankrotas Latvijoje galėjo atrodyti kaip išeitis, ir nemažai lietuvių šia galimybe pasinaudojo.

Vis dėlto šiuo metu gudrūs pasidarė ne tik lietuviai, bankrutuojantys Latvijoje, bet ir jų kreditoriai. Didelė dalis lietuvių fizinių asmenų bankroto bylų Latvijoje yra nutraukiama dėl šių žmonių sąžiningumo. Deja, bet grįžę į Lietuvą tokie asmenys bankrutuoti negali dar 10 metų.

Fizinio asmens bankrotas Anglijoje (Jungtinėje Karalystėje)

Logiška, kad gyvenant ir dirbant Anglijoje, kyla mintis čia keltis fizinio asmens bankroto bylą. Tačiau šiuo sudėtingu periodu, kuomet Jungtinėje Karalystė išstoja iš Europos Sąjungos, siūlome Jums labai gerai apsvarstyti tokį sprendimą:  kol kas tikrai nėra aišku, kaip Jungtinės Karalystė teismo sprendimas dėl fizinio asmens bankroto būtų pripažįstamas Lietuvoje ir kaip į jį turėtų žiūrėti „lietuviški“ antstoliai.

Deja, bet Europos Sąjungos teisės aktai, numatantys, kad visos Europos Sąjungos valstybių narių teismų sprendimai pripažįstami automatiškai ir teisinės pasekmės dėl bankroto bylos iškėlimo yra vienodos visose šalyse, Jungtinei Karalystei nebėra taikomi.

Turite klausimų? Pasitarkime!