Fizinio asmens bankroto procedūra

Manote, kad fizinio asmens bankroto procedūra skamba bauginančiai? Visiškai ne!

Galbūt taip buvo prieš daugiau nei 5 metus, kai bankroto procesas buvo kažkas naujo – lyg neragautas egzotinis vaisius. Teisme gąsdino vien žodis – fizinio asmens bankroto byla, kadangi nebuvo aišku nei kaip tiksliai aiškinti fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo sąlygas, nei kaip tinkamai parinkti bankroto administratorių.

Žinoma, neadekvačiausia buvo (dažnais atvejais tebėra!) fizinio asmens bankroto kaina.

Galime Jus nudžiuginti – dabar viskas gerokai pasikeitę, o jei kreipsitės į mus – ir visai paprasta!

 • dažniausiai teismai, prieš kuriuos ant stalo guli fizinio asmens bankroto byla, vadovaujasi gausia ir suformuota asmeninio bankroto praktika – fizinių asmenų bankroto bylų procesas teismų praktikoje yra nuodugniai išgvildentas;
 • fizinio asmens bankroto bylos iškėlimas yra aiškesnis ir sklandesnis, kadangi Lietuvoje fizinių asmenų bankroto bylų skaičius keliauja link trijų tūkstančių;
 • fizinio asmens bankroto bylos parengiamasis etapas – visuomet sklandus, jei pasirenkate savo srities profesionalą;
 • jei esate pasirengęs skaidriai ir sąžiningai apmokėti už fizinio asmens bankroto administravimą – kaina Stipriems Žmonėms nesikandžioja!
 • kadangi teismų praktika išskyrė profesionalius bankroto administratorius ir tuos, kurie tik nori gauti atlyginimą, pasirinkti sau tinkamą bankroto administratorių nebėra taip sunku – klauskite, bankroto administratorius turi atsakyti į visus Jūsų klausimus, nes visi atsakymai yra – tik ne visi juos žino;
 • jei kažkada nebuvo aišku, kaip sudaromas ir kaip taikomas fizinio asmens mokumo atkūrimo planas – dabar tokios problemos nebėra. Jums reikia tik šio dokumento? Drąsiai kreipkitės į mūsų profesionalius teisininkus!
 • norite, kad fizinio asmens bankroto bylos užbaigimo procedūra būtų sklandi, o apie bankroto bylos nutraukimą nereikėtų sukti galvos? Tinkamą asmeninio bankroto bylos pabaigą visada nulemia aiškus, sklandus ir sąžiningas fizinio asmens bankroto bylos iškėlimas bei kokybiškas ir visas detales įtraukiantis mokumo atkūrimo planas.

Neieškokite pigiau ir profesionaliau, nes mes Jums garantuojame kokybę, o kaina – tikrai patrauklesnė nei bet kitur!

Kaip pasikeitė žmonių požiūris į asmeninį bankrotą nuo 2013 metų?

Žmonės tapo atviresni, drąsesni ir pribrendo pokyčiams.

Žinoma, ne tokiu mastu, kaip kaimyninėje Latvijoje, kuri, nors ir turi mažiau gyventojų, tačiau bankrutuojančių ten gerokai daugiau. Lietuviai iš prigimties labiau užsispyrę ir nori viską padaryti iki galo. Labai gaila, bet dažnu atveju, kai buvo užsiimama dideliu verslu ar buvo imta milžiniška paskola būstui, o šis nuvertėjo, to galo nebematyti dėl labai greitai augančių palūkanų ir delspinigių, taip pat – antstolių vykdymo išlaidų.

Žmogus gali svajoti išsimokėti skolas, tačiau nepradedant naujo verslo tai dažniausiai nėra įmanoma – gaunamo atlyginimo paprasčiausiai nepakanka dengti skaičiuojamoms skolos palūkanoms, o ką jau kalbėti apie pačios skolos grąžinimą. Žinoma, tokiam žmogui kurti naujo verslo niekas neleidžia dėl turimų įsiskolinimų ir jis tiesiog sukasi kaip voverė rate, kol galiausiai praranda entuziazmą ir viltį.

Puiku, kai žmogus iki to laiko sugeba priimti sprendimą pradėti fizinio asmens bankroto procedūrą ir viską pradėti iš pradžių – tada nebūna gaila prarasto galybės laiko ir energijos, o svarbiausia – sveikatos.

Fizinio asmens bankrotas ir Covid-19 (fizinio asmens bankrotas karantino laikotarpiu)

Daugeliui šiuo sudėtingu laikotarpiu kyla klausimas, kaip bankrutuoti karantino metu? Kokią įtaką fizinio asmens bankrotui turi šalies ekonomiką stabdantis Covid-19 virusas?

Galime Jus nuraminti – teismai neužsidarė, mes dirbame visais savo pajėgumais (nors saugodami Jūsų sveikatą, daugelį veiksmų atliekame nuotoliniu būdu) ir fizinių asmenų bankroto bylos yra sėkmingai keliamos visoje Lietuvoje.

Jei šiuo karantino laikotarpiu dorotis su antstoliais Jums yra itin sudėtinga – tai tikrai palankus metas apsvarstyti fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo galimybę.

Tiek normalaus šalies gyvenimo laikotarpiu, tiek paskelbus karantiną, fizinio asmens bankroto procedūra vyksta taip, bus išdėstyta toliau.

Pasiruošimo fizinio asmens bankroto bylos kėlimui etapas

Žinoma, šiame etape svarbiausias žingsnis – priimti sprendimą išsikelti fizinio asmens bankroto bylą. Vieniems tai būna Naujųjų Metų rezoliucija, kitiems – gimtadieninis sprendimas keisti savo gyvenimą. Bet kuriuo atveju – pasiryžti nėra lengva, tačiau galiausiai apsisprendus, mes padėsime Jums nueiti visus likusius žingsnius.

Kai jau priimsite sprendimą, jog fizinio asmens bankrotas – Jums geriausia išeitis, siūlome nedelsiant:

 • išsiųsti pranešimus kreditoriams ir antstoliams apie ketinimą išsikelti fizinio asmens bankroto bylą (pranešimą galite atsiųsti čia);
 • surinkti visus būtinus dokumentus bankroto bylos iškėlimui (sąrašą galite atsisiųsti čia);
 • susirasti profesionalų bankroto administratorių ir su juo suderinti fizinio asmens bankroto proceso strategiją (UAB „Stiprus žmogus“ yra licencijuotas fizinių asmens bankroto administratorius).

Nesate tikras dėl kreditorių ir antstolių sąrašo? Nenorite pats siųsti pranešimų? Viską galime parengti už Jus – drąsiai kreipkitės.

Bankroto bylos iškėlimo etapas

Mūsų vertinimu, šis etapas reikalauja daugiausia dėmesio, smulkmeniškumo, įsigilinimo į fizinio asmens bankroto proceso niuansus.

Pirma, turite turėti surinkęs visus būtinus dokumentus (žr. I etapo aprašymą) bei kitą nestandartinę informaciją, kurios gali reikėti Jūsų atveju. Apie tokius duomenų poreikį Jums gali patarti tik profesionalus teisininkas, žinantis, kas gali užkliūti teismui, nagrinėjančiam Jūsų prašymą iškelti fizinio asmens bankroto bylą.

Antra, turite būti apgalvojęs visą trejų metų bankroto procesą – kad tolimesni Jūsų veiksmai neprieštarautų tam, ką nurodote teismui teikiamame pareiškime dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo.

Trečia, turite parengti pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo. Šis žingsnis yra labai svarbus: tai, ką rašote pareiškime dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo, teismo bus skaitoma ir vertinama. Kiekvienas žodis turi būti apgalvotas ir pagrįstas įrodymais – jei bus padaryta klaidų, jos gali turėti įtakos vėlesniam bankroto procesui ar teismo posėdžio atidėjimui dėl informacijos trūkumo ar nenuoseklumo.

Tik iš šono atrodo, kad pareiškimas dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo – tik šabloniškai pagal įstatymo reikalavimus parengtas dokumentas. Iš tiesų – tai didelio darbo ir sukurtos bei sudėliotos strategijos išraiška, kur kiekvienas žodis yra gerai pasvertas ir apgalvota jo įtaka tolimesnei trejų metų bankroto procedūrai.

Mes visuomet savo klientams akcentuojame, jog labai svarbu, kad pareiškimą dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo rengtų profesionalūs teisininkai – šios srities profesionalai. Vėliau šį nuosekliai ir aiškiai parengtą dokumentą galėsite neštis į teismo posėdį, jį skaityti, jei teismo posėdžio metu kils klausimų ar neaiškumų.

Ketvirta, turite galimybę kartu su pareiškimu dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo teikti savo siūlomo bankroto administratoriaus kandidatūrą. Visuomet siūlome šia galimybe pasinaudoti – jei nepasiūlysite savo bankroto administratoriaus kandidatūros, jį parinks teismas iš bankroto paslaugas teikiančių administratorių sąrašo ir Jūs tikrai nebūtinai būsite patenkintas nauja pažintimi. Prašome drąsiai skambinti – bankroto administratoriaus UAB „Stiprus žmogus“ komanda nori su Jumis susipažinti.

Norite daugiau sužinoti apie bankroto administratorių? Skaitykite čia.

Penkta, turite pateikti pareiškimą dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo teismui. Tai galite padaryti paštu, nunešęs pareiškimą į teismą „gyvai“ ar prisijungęs prie teismų informacinės sistemos ir pateikęs pareiškimą virtualiai. Visuomet siūlome rinktis pastarąjį variantą, kadangi užvedus elektroninę bylą, Jums nereikės vaikščioti į paštą atsiiminėti dažnai siunčiamų teismo dokumentų – viską galėsite gauti bei siųsti reikiamus dokumentus prisijungęs prie savo teisminės paskyros. Ši sistema yra patogi, lengva naudotis, o svarbiausia – saugi Jūsų sveikatai, turint omenyje šalies situaciją dėl rizikos užsikrėsti virusinėmis ligomis, tarp jų – Covid-19.

Šešta, turite sulaukti teismo nutarties priimti pareiškimą dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo bei teismo posėdžio skyrimo.

Teismas, bet kuriuo iš aukščiau aptartų būdų gavęs Jūsų pareiškimą dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo, patikrina Jūsų pridėtus dokumentus. Jei teismas mato, kad kažko trūksta arba kai kurios pareiškimo vietos yra neaiškios, nepagrįstos įrodymais, nustato terminą pareiškimo trūkumams ištaisyti. Paprastai šis terminas siekia apie 10 dienų. Per jas turite surinkti trūkstamus duomenis ir pateikti teismui. Jei to padaryti per teismo nustatytą terminą nespėjate, teismas grąžina Jums pareiškimą (laiko jį nepaduotu).

Jei teismas neturi jokių papildomų klausimų dėl Jūsų pareiškimo, priima nutartį priimti pareiškimą ir dažniausiai ta pačia nutartimi skiria žodinį teismo posėdį, į kurį kviečia Jus pasikalbėti apie Jūsų nemokumo situaciją, bei pasiūlo kreditoriams pateikti atsiliepimus į Jūsų pareiškimą. Dažniausiai posėdis yra skiriamas ne anksčiau nei po dviejų savaičių, tad pasiruošti tikrai spėsite.

Septinta, turite įsigilinti į kreditorių atsiųstus atsiliepimus į Jūsų pareiškimą. Tai labai svarbus niuansas – kreditoriai išlukštens Jūsų pareiškimą dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo „kaip svogūną“, išstudijuos pridėtus dokumentus ir ieškos galimybių, kaip su Jūsų prašymu iškelti fizinio asmens bankroto bylą nesutikti.

Šioje stadijoje labai svarbu gautus atsiliepimus aptarti su profesionaliu teisininku, išmanančiu fizinių asmenų bankroto sritį ir rasti argumentų, kaip atsakyti į kreditorių prieštaravimus, kadangi teismas būtinai apie tai klaus Jūsų nuomonės.

Visuomet gerai būti pasiruošus bet kokiems įmanomiems netikėtumams!

Aštunta, turite dalyvauti teismo posėdyje. Primygtinai raginame savo klientus patiems dalyvauti teismo posėdyje – jo nebijoti ir vietoje savęs nesiųsti advokato.

Kai teismo posėdyje dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo dalyvauja pats žmogus, teismas automatiškai kelia mažesnius reikalavimus: paprastas žmogus – tai ne teisininkas, kurį galima pabandyti „prigauti“.

Tiesą sakant, teisėjai yra gerokai žmogiškesni nei piešia mūsų žiniasklaida. Jie užduoda paprastus, ne teisinius klausimus, bando įsigilinti į Jūsų situaciją ir leidžia minutę atsikvėpti, jei būna sunku kalbėti. Teismo neverta bijoti – juk visi mes žmonės! O juk būtent nuo kito tokio pat žmogaus kaip Jūs – teisėjo – priklauso Jūsų tolimesnis likimas. Pasitikėkime vieni kitais!

Devinta, turite sulaukti teismo sprendimo (nutarties), kuriuo iškeliama fizinio asmens bankroto byla. Teismo posėdžio metu, išklausęs Jūsų istoriją, uždavęs keletą klausimų, teismas pasako, į kurią dieną atidės sprendimo dėl Jūsų bankroto bylos iškėlimo paskelbimą. Vėlgi, paprastai šis terminas neviršija dešimties dienų ir priklauso nuo teismo krūvio.

Teismo sprendimą galėsite atsisiųsti, jei būsite prisijungęs prie teismų informacinės sistemos, t. y. susikūręs joje paskyrą. Priešingu atveju, sprendimo reikės laukti paštu arba skambinti į teismo raštinę.

Dešimta, teismo sprendimas fizinių asmenų bankroto bylose įsiteisėja per 7 dienas ir tai reiškia, kad tiek Jūs, tiek kreditoriai turite teisę per savaitę pateikti skundą dėl teismo sprendimo. Žinoma, jei teismas nusprendžia iškelti Jums fizinio asmens bankroto bylą, Jūs sukryžiavęs pirštus laukiate, kad kreditoriai šio sprendimo neskųstų ir po 7 dienų laukimo keliate laimingą šampano taurę – didelis ir rimtas antrasis etapas įveiktas!

Etapas iki mokumo atkūrimo plano

Šiame etape Jums pareigų yra mažiausiai. Kaip ir viso bankroto proceso metu – svarbiausia laikytis teismo paskirtų būtinųjų poreikių sumos taisyklės, t. y. savo reikmėms per mėnesį išleisti ne mažiau nei teismas nustatė nutartyje dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo, o likutį pervesti į bankroto administratoriaus atidarytą depozitinę sąskaitą.

Norite sužinoti daugiau apie būtinąsias išlaidas? Prašome skaityti čia!

Nuo Jūsų bankroto bylos iškėlimo momento darbuotis ima bankroto administratorius:

 • informuoja kreditorius, antstolius, teismus, kredito įstaigas (kuriose turite banko sąskaitas) apie Jums iškeltą bankroto bylą bei pasiūlo kreditoriams per teismo nustatytą terminą (paprastai – 30 dienų) pateikti savo finansinius reikalavimus;
 • atidaro depozitinę sąskaitą, į kurią turėsite vesti lėšas, iš Jūsų gaunamų pajamų likusias po būtinųjų poreikių sumos atskaičiavimo;
 • tikrina kreditorių atsiųstus finansinius duomenis, sudaro kreditorių sąrašą, teikia jį tvirtinti teismui.

Kai teismas priima nutartį dėl kreditorių sąrašo patvirtinimo, galite pradėti rengti mokumo atkūrimo plano projektą.

Mokumo atkūrimo plano rengimo ir tvirtinimo etapas

Fizinių asmenų bankroto įstatymas numato, kad bankrutuojantis asmuo parengia ir bankroto administratoriui pateikia įvertinti mokumo atkūrimo plano projektą. Pažymime, kad bankrutuoti norintys žmonės dažnai neatkreipia dėmesio į šio dokumento svarbą:

Pirma, būtent nuo mokumo atkūrimo plano patvirtinimo pradedamas skaičiuoti trejus metus truksiantis fizinio asmens bankroto procesas);

Antra, mokumo atkūrime yra aiškiai aptariamos visos fizinio asmens bankroto proceso pareigos (mokėjimai kreditoriams ir bankroto administratoriui, pelningesnio darbo paieška, gaunamų VSDFV išmokų ir vaikų pinigų likimas, taip pat – būtinosios išlaidos, mokesčiai ir pan.);

Trečia, mokumo atkūrimo planas gali būti keičiamas, tačiau tai yra ilgai procedūra, lygiai tokia pati kaip ir paties plano tvirtinimas, tad rengiant pirminį mokumo atkūrimo plano projektą reikia nuodugniai apgalvoti visas smulkmenas.

Taigi, mokumo atkūrimo plano rengimo etapu bankroto administratorius:

 • suteikia Jums pagalbą rengiant mokumo atkūrimo planą;
 • parengia išvadą dėl Jūsų mokumo atkūrimo plano vykdymo galimybių;
 • šaukia kreditorių susirinkimą, kuriame bus tvirtinamas mokumo atkūrimo planas;
 • teikia teismui motyvuotą prašymą tvirtini mokumo atkūrimo planą – nesvarbu, kreditoriai šį dokumentą patvirtino ar ne.

Šis etapas baigiamas, kai teismas priima nutartį patvirtinti Planą. Jei dviejuose kreditorių susirinkimuose mokumo atkūrimo planas nebuvo patvirtintas, teismas beveik neabejotinai rengs žodinį posėdį, į kurį kvies Jus ir bankroto administratorių ir analizuos priežastis, kodėl su kreditoriai nevyko rasti kompromiso.

Tokiu atveju, jei kreditoriai susirinkime pritarė mokumo atkūrimo planui, teismas pagal bankroto administratoriaus prašymą priima šabloninė formalią nutartį, nerengdamas žodinio teismo posėdžio, ir ši teismo nutartis įsiteisėja jos priėmimo dieną. Būtent nuo šios dienos prasideda trejus metus truksiantis Jūsų bankroto procesas – mokumo atkūrimo plano įgyvendinimas.

Norite sužinoti daugiau apie mokumo atkūrimo planą? Prašome skaityti čia.

Plano vykdymo etapas

36 mėnesius arba trejus metus Jūs įgyvendinsite tai, kas numatyta Jūsų patvirtintame mokumo atkūrimo plano projekte. Žinoma, kaip ir anksčiau – svarbiausia taisyklė, jokiais būdais neviršyti Jums mokumo atkūrimo plane numatytos būtinųjų poreikių sumos.

Jei nutiktų taip, kad gaunamos pajamos šiek tiek padidėja, išleisti padidėjusio skirtumo savo naudai neturite teisės – tam reikia keisti mokumo atkūrimo planą keičiant būtinųjų išlaidų sumą. Ši taisyklė nustebina daugelį bankrutuojančių asmenų, tačiau yra labai mėgiama kreditorių: tai vienas iš nedaugelio būdų, kaip jie gali bandyti nutraukti fizinio asmens bankroto bylą Jums netinkamai vykdant mokumo atkūrimo planą.

Po kiekvieno pusmečio, t. y. kas šešis mėnesius, Jūsų bankroto administratorius turi parengti išsamią ataskaitą apie tai, kiek iš viso pajamų uždirbote, kiek patyrėte būtinųjų išlaidų (ar jų neviršijote), kaip stengėtės ieškoti geriau apmokamo darbo (įgyvendinote mokumo atkūrimo priemones), kiek lėšų sukaupėte depozitinėje sąskaitoje ir kaip jos bus skirstomos kreditoriams.

Ši ataskaita kreditorių susirinkime yra pateikiama kreditoriams, kurie gali išsakyti savo pastabas, pareikalauti Jūsų finansinių duomenų (banko sąskaitos išrašų, darbo užmokesčio pažymų ir pan.). Kreditorių pastabos yra užprotokoluojamos ir kartu su ataskaita pateikiamos teismui.

Tokiu būdu per trejus Jūsų fizinio asmens bankroto proceso metus teismas gauna ne mažiau nei šešias išsamias ataskaitas ir seka Jūsų bankroto procedūrą.

Bankroto bylos pabaiga (arba nutraukimas)

Jums atlikus paskutinį pavedimą, numatytą Plane, t. y. suėjus trejiems metams po teismo nutarties dėl Plano patvirtinimo įsiteisėjimo dienos, bankroto administratorius parengia paskutiniąją šeštąją ataskaitą, atlieka paskutinius pavedimus kreditoriams, sušaukia paskutinįjį kreditorių susirinkimą.

Atlikęs šiuos veiksmus, bankroto administratorius po kreditorių susirinkimo datos parengia mokumo atkūrimo plano įgyvendinimo aktą, jį pasirašo pats bei teikia pasirašyti Jums ir kreditorių susirinkimo primininkui (paprastai – tai didžiausias Jūsų kreditorius).

Gavęs visus parašus, bankroto administratorius teikia šį aktą teismui kartu su prašymu baigti fizinio asmens bankroto bylą bei nurašyti likusias nepadengtas skolas.

Teismui priėmus sprendimą dėl fizinio asmens bankroto bylos pabaigos ir skolų nutaršymo, per septynias dienas šis teismo dokumentas įsiteisėja ir… Jūs tampate laisvu nuo skolų žmogumi!

Apie laimingą fizinio asmens bankroto proceso pabaigą skaitykite čia.

 

Turite klausimų? Kreipkitės!