Fizinio asmens bankroto bylos paskelbimas

„Fizinio asmens bankroto paskelbimas” (ar „asmeninio bankroto paskelbimas“) sąvoka neprofesionalioje aplinkoje dažnai yra painiojama su fizinio asmens bankroto bylos iškėlimu. Fizinių asmenų bankroto įstatymas nenumato ir neapibrėžia tokio termino kaip „fizinio asmens bankroto bylos paskelbimas“.

Tad, jei išgirdote tokį terminą, žinokite, – jį vartoja ne profesionalai. Jei išgirdote šį terminą iš bankroto administratoriaus lūpų – verta pagalvoti apie kito profesionalo paiešką.

Dėl to, kad dažnai žmonės spaudoje yra klaidinami, maišant šias sąvokas: bankroto bylos iškėlimas bei paskelbimas, šioje skiltyje aptarsime fizinio asmens bankroto bylos iškėlimą – taip, kaip numato įstatymas

Fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo galimybės Lietuvoje

​Nuo Fizinių asmenų bankroto įstatymo įsigaliojimo (2013-03-01) iki 2020-03-31 Lietuvoje buvo paskelbta 2 621 bankroto bylų fiziniams asmenims, iš kurių 697 (26,6 proc.) fizinių asmenų bankroto procesai jau yra baigti. Nors ne taip aktyviai kaip Latvijoje, Lietuvoje bankroto procesų daugėja: žmonės drąsėja, gauna daugiau informacijos ir nepasikliauna visuomenėje sklandančiais nepagrįstai mitais apie fizinio asmens bankroto proceso baisumus.

Nieko panašaus! Asmeninis bankroto procesas Lietuvoje yra veiksminga, efektyvi procedūra ir – nors galbūt nustebinsime – dažnai pigesnė nei Latvijoje. Drąsiai skambinkite – apie viską pakalbėsime!

Kas gali išsikelti fizinio asmens bankroto bylą?

Priešingai nei yra su įmonėmis, fizinio asmens bankroto bylą gali išsikelti tik pats žmogus. Todėl, jei Jus kasdien neramina antstoliai ir jų vykdomi nuskaitymai – nesijaudinkite – niekas kitas, tik Jūs pats, galite išsikelti sau fizinio asmens bankroto bylą. Ir nors šiam sprendimui reikia daug drąsos – nedelskite! Jau šiandien tiksi Jūsų naujo rytojaus laikas!

Fizinio asmens bankroto byla Lietuvoje ir užsienyje

Neretai mūsų klientai klausia – ar galima paskelbti fizinio asmens bankroto bylą kitoje šalyje? Atsakymas, be abejo, TAIP.

Šiuo aspektu vis dėlto reikia apsvarstyti gerokai daugiau niuansų nei keliant fizinio asmens bankroto bylą Lietuvoje, – pvz., ar, skelbdami fizinio asmens bankrotą svečioje šalyje, norėsite patirti papildomų išlaidų vertimams (visi dokumentai taip pat turės būti siunčiami į Lietuvą)?

  • Ar esate pasiruošęs skirti lėšų papildomoms tarpininkų paslaugoms?
  • Ar pakankamai gerai šnekate ta užsienio kalba, kurioje norite bankrutuoti ir nebūsite supainiotas sudėtingos svečios šalies teisinės terminijos?
  • Ar esate tikras, kad iš tiesų atitiksite kitos šalies reikalavimus bankroto bylai iškelti ir vėliau Jūsų bankroto byla nebus nutraukta?

Jei bent į vieną klausimą atsakėte neigiamai, nuoširdžiai siūlome fizinio asmens bankroto bylą kelti Lietuvoje, kur visuomet savo gimta kalba gausite aiškius ir konkrečius atsakymus, kur Jums visuomet gelbės Jūsų šalies teismas ir kreditoriai nežiūrės kreivai dėl galbūt „ne visai sąžiningai“ keliamos bankroto bylos.

Atvirai pasakysime – mūsų praktikoje pasitaikė jau ne vienas atvejis, kai žmogus, bandęs ar išsikėlęs fizinio asmens bankroto bylą užsienyje, turi grįžti atgal į Lietuvą. Vis dėlto net ir grįžus, fizinio asmens bankroto procesas nebėra toks sklandus arba jį tenka atidėti dar dešimčiai metų. Nutrauktoms, nesąžiningai pradėtoms fizinio asmens bankroto byloms užsienyje Lietuvoje yra užtrenkiamos durys. Ir, be abejonės, Jūsų kreditoriai dėl to džiaugiasi labiausiai.

Taigi, kodėl mes sakome – bankrutuokite sąžiningai ir laisvai Lietuvoje? Nes mes niekur nedingsime ir visuomet būsime šalia Jūsų.

Daugiau pasiskaityti apie fizinio asmens bankrotą užsienyje galite čia.

Kodėl vieniems žmonėms fizinio asmens bankroto byla yra iškeliama, o kitiems - ne?

Pati bankroto procedūra nėra labai sudėtinga, ypač jei žmogui padeda šios srities profesionalai. O padėti gali tiek advokatai, tiek bankroto administratoriai – geriausiai išmanantys savo sritį. Deja, bet fizinio asmens bankrotas – labai siaura ir specifinė sritis, į kurią pritingima gilintis, todėl būtina surasti profesionalą, kuriuo bus pasitikima viso fizinio asmens bankroto proceso metu. Ir tik suradus tinkamą asmenį – kokybiškai parengti pareiškimą teismui dėl bankroto bylos iškėlimo, apgalvoti visus niuansus, kurie gali turėti įtakos trejus metus vykstančiai bankroto bylai. Kai kurie teisininkai nėra suinteresuoti strateguoti žmogaus bankroto visiems trejiems metams, jie pasirūpina tik pareiškimo parengimu, kuris dėl savo trūkumų pakiša žmogui koją vėlesnėse procedūrose ir kelia riziką asmeninio bankroto bylos sėkmei.

Be abejonės, būna atvejų, kuomet gavęs pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, teismas jį tenkina ne visuomet. Tačiau neigiamą teismo sprendimą beveik visais atvejais galima prognozuoti, jei bankrutuoti norintis žmogus pasirenka kvalifikuotą teisinę pagalbą, ir šiam sprendimui užbėgti už akių tinkamai apgalvojant visas bankroto proceso detales.

Kaip atskirti, kada žmogus bankrutuoti nori sąžiningai, o kada - tik nusirašyti skolas, kurių nenori mokėti?

Pirmiausia svarbu pažymėti, kad jei jau žmogus bankrutuoja – jam tai visada naudinga. Ir ne tik jam. Taip pat – ir šio žmogaus kreditoriams.

Kodėl? Kai tik pasibaigs šio žmogaus bankroto procesas ir bus grąžinta tam tikra dalis skolų, žmogus vėl grįš į „vartotojų“ rinką. Vėl galės iš tų pačių bankų imti paskolą (žinoma, šį kartą geriau paskaičiavęs savo rizikas), lizinguotis, pvz., automobilį ar kompiuterį, ieškos finansavimo verslui, leis sau įsigyti daugiau prekių ir paslaugų. Tokiu būdu dabartiniai kreditoriai gaus naują klientą ir visi gaus naudos.

Žinoma, reikėtų atskirti nesąžiningus fizinių asmenų bankrotus, kai žmogus tik nori nusirašyti skolas, o iš tiesų uždirba daugiau pajamų nei oficialiai nurodo ir galėtų pats per protingą terminą įvykdyti visus įsipareigojimus kreditoriams. Vis dėlto tokie atvejai per trejus fizinio asmens bankroto proceso metus ganėtinai greitai išaiškėja, nes toks asmuo paprastai neturi tiek daug vidinės motyvacijos visas savo pareigas vykdyti tvarkingai, o kreditoriai tai greitai pastebi ir kreipiasi į teismą dėl fizinio asmens bankroto proceso nutraukimo.

Apie tai, kas yra fizinio asmens sąžiningumas, esame rašę čia.

Ar žmogui sunku priimti sprendimą keltis fizinio asmens bankroto bylą?

Tai tikrai nėra lengvas sprendimas. Viena iš priežasčių, – jog lietuviai – atkaklūs žmonės. Dažnam asmeninis bankrotas atrodo kaip pasidavimas. Nors iš tiesų – tai tikrų tikriausias laimėjimas. Savo gyvenimo vadžių susigrąžinimas į savo rankas, galimybė kurti naują pridėtinę vertę, kurios paprasčiausiai nėra, kai daugelį metų gyveni su antstoliais.

Antra priežastis, – jog pats trejus metus trunkantis procesas reikalauja žmogaus ryžto ir atsakomybės gyventi finansiškai atsakingai. Tai gali tik žmonės, sau viduje priėmę „griežtą“ sprendimą – nueiti iki galo. Kai žmogus pagaliau apsisprendžia, reikalai pradeda judėti labai greitai – niekas nebenori delsti ir ima laukti to naujo „švaraus“ rytojaus.

Patikėkite, tokių žmonių net balsas pasikeičia – vėl atsirandą norų, idėjų, vidinės jėgos!

Turite klausimų? Kreipkitės!