Fizinio asmens bankrotas Latvijoje

Iki šiol yra daug manančių, kad lietuviui bankrutuoti Latvijoje yra geriau nei Lietuvoje. Sakoma, kad fizinio asmens bankrotas Latvijoje yra greitesnis, bankroto bylą išsikelti paprasčiau ir visos skolos galų gale nurašomos. Ar tikrai taip? Kodėl tuomet paskutiniu metu daugeliui lietuvių fizinio asmens bankrotas Latvijoje neatneša taip pageidaujamo skolų nurašymo? Vietoje to „ištinka“ nutraukta byla, dėl kurios užkertamas keliais bankrutuoti ateinančius 10 metų. Pasidaliname savo įžvalgomis ir patirtimi.

Iškelti asmeninio bankroto bylą Latvijoje – paprasta

Visų pirma, bankrutuoti Latvijoje galima, kai pradelstos skolos viršija 5 000 Eur (arba 10 000 Eur, jeigu bus pradelstos per ateinančius vienerius metus). Kreiptis į teismą dėl asmeninio bankroto Latvijoje gali asmuo, kuris paskutinius 6 mėnesius gyveno Latvijoje ir buvo registruotas mokesčių mokėtoju Latvijoje. Lietuviai Latvijoje įprastai „apsigyvena“ ir mokesčių mokėtojais tampa susimokėję už tai „mokestį“ žalesnę žolę žadantiems ir užtikrintai kalbantiems patarėjams.

Apie ketinimą kelti bankroto bylą Latvijoje nereikia informuoti savo kreditorių. Taip pat svarbu, kad teismas žmogui bankroto bylą iškelia per daug nesigilindamas į faktinę situaciją. Teisėjas patikrina, ar asmuo Latvijoje 6 mėnesius yra registruotas mokesčiu mokėtoju bei ar yra skolingas daugiau nei 5 000 Eur.

Taigi tikrai taip, fizinio asmens bankrotas Latvijoje gali būti pradėtas paprastai. Tačiau tiesa ta, kad lygiai taip, kaip ir Lietuvoje, skolos Latvijoje iškėlus bankroto bylą savaime nenusirašo.

Fizinio asmens bankrotas Latvijoje – kur slypi problemos?

Latvijos „bankroto turizmą“ iš esmės vis dar skatina sudėtingesnės sąlygos bankrutuoti Lietuvoje. Čia skolos turi viršyti 18 250 Eur, taip pat reikia iš anksto informuoti visus kreditorius. Be to, nesąžiningam asmeniui bankrutuoti nepavyks. Teismas gautą prašymą nagrinėja kruopščiai ir atsakingai. Taigi taip, Lietuvoje pradėti fizinio asmens bankrotą sunkiau. Tačiau jeigu pradėti pavyko – tai jau faktiškai yra pusė darbo. Kita pusė – taip vadinamas Mokumo atkūrimo planas.

Fizinio asmens bankrotas Latvijoje – ne išimtis. Toks planas taip pat turi būti rengiamas ir ten. Tik, priešingai nei Lietuvoje, kur kreditoriai savo nuomonę apie žmogaus bankrotą būna išsakę asmeninio bankroto iškėlimo stadijoje, Latvijoje kreditoriai prabunda būtent pasisakydami dėl Mokumo atkūrimo plano. Dėl to Mokumo atkūrimo planą pasitvirtinti Latvijoje lietuviui yra labai sunku. Sakytume, sunkiau, nei išsikelti bankroto bylą Lietuvoje.

Tai lemia ne tik svetimos (latviškos) bankroto taisyklės, kurių paprastam žmogui neįmanoma suprasti, tačiau ir aktyviai į bankroto bylą įsitraukę kreditoriai. Tikrai galvojate, kad lietuviškam bankui patiks, kad prieš pat bankrotą pabėgote į Latviją ir įsidarbinote neaiškios kilmės įmonėje?

Skūpus moka… 10 metų

Kaip ir Lietuvoje, taip ir Latvijoje, nepasitvirtinus Mokumo atkūrimo plano, bankroto byla nutraukiama. Dažniausiai, kreditoriui atskleidus teismui visas kortas apie fiktyvų „bankroto turizmą“ ir tokio turizmo priežastis, bankroto byla Latvijoje yra nutraukiama dėl nesąžiningumo. Tiesa ta, kad galimybių atsekti nesąžiningus žmogaus tikslus yra tikrai nemažai ir paskutiniuoju metu „lietuviški kreditoriai“ pasistengia tą padaryti. Tuomet nebrangiu ir „rožiniu“ buvęs fizinio asmens bankrotas Latvijoje virsta „juodomis“ problemomis.

Nutraukus bankroto bylą Latvijoje, bankrutuoti nebegalima ateinančius 10 metų. Visus šiuos metus reikia gyventi su antstoliais ir banko sąskaitų areštais.

Ką daryti, kad taip nenutiktų? Į fizinio asmens bankrotą pažiūrėti atsakingai ir pasidaryti namų darbus Lietuvoje. Apgalvotai žengus pirmą žingsnį, taip siekiama finansinė laisvė ateina savaime.

Ryga Latvija

Fizinio asmens bankrotas Latvijoje trumpai

Bankrutuoti Latvijoje galima, jeigu:

  1. Asmuo turi ekonominių interesų centrą Latvijoje, t. y. mažiausiai 6 mėnesius yra registruotas Latvijos mokesčių mokėtoju;
  2. Skolų suma viršija 5000 Eur.

Bankrutuoti Latvijoje nepavyks, jeigu:

  1. Per paskutinius 3 metus asmuo tyčia pateikė klaidingą informaciją kreditoriams;
  2. Jeigu 30% ar daugiau suteiktos paskolos (kredito) buvo panaudota ne sutartyje numatytais tikslais;
  3. Jeigu nėra praėję 10 metų nuo paskutinio bankroto proceso pabaigos;
  4. Jei per paskutinius 5 metus asmuo buvo baustas už finansinius nusikaltimus, susijusius su mokesčių vengimu.

Fizinio asmens bankroto proceso trukmė

Latvijoje galimi trys skirtingi scenarijai, kiek trunka bankroto procesas:

  1. Jeigu skolų suma neviršija 30 000 Eur, procedūra trunka 1 metus;
  2. Jei skolos viršija 30 000 Eur, bet nesiekia 150 000 Eur – 2 metai;
  3. Jei skolų suma yra didesnė nei 150 000 Eur – 3 metai.

Bankroto administratorius per 6 mėnesius nuo bankroto bylos iškėlimo parduoda visą asmeniui priklausantį turtą.

Norite pasitarti dėl bankroto Latvijoje? Parašykite mums!