Nesąžiningam žmogui bankrutuoti nepavyks

Fizinio asmens sąžiningumas – būtina sąlyga pradėti asmeninį bankrotą. Įstatymuose yra pabrėžta, kad asmeninis bankrotas yra skirtas sąžiningiems žmonėms. Taigi nesąžiningiems asmenims Lietuvoje bankrutuoti nepavyks. Gera žinia yra ta, kad sąžiningumas – tai Jūsų vizitinė kortelė, duota iš anksto. Kol nėra kitokių duomenų, esate laikomas sąžiningu ir savo sąžiningumo kaip nors atskirai pagrįsti nereikia. Viską, ką reikia žinoti apie fizinio asmens sąžiningumą, rasite šiame straipsnyje.

Fizinio asmens sąžiningumas – svarbiausi paskutiniai 3 metai

Pirmiausia svarbu žinoti, kad teismas vertins Jūsų sąžiningumą iš karto gavęs prašymą pradėti asmeninio bankroto bylą. Tokia yra nustatyta teismo pareiga, ir nieko čia nepadarysi. Vis dėlto, fizinio asmens sąžiningumą teisme galima vertinti tik už paskutiniuosius 3 metus. Tai reiškia, kad teismui bus įdomu, ką veikėte ir, svarbiausia, ar sąžiningai veikėte paskutiniuosius 3 savo gyvenimo metus.

Tai, kas laikoma nesąžiningais bankrutuoti siekiančio asmens veiksmais, yra aiškiai įvardinta įstatymuose ir teismų praktikoje. Todėl, jeigu matote, kad kažkurį iš toliau aptartų atvejų galite pritaikyti sau, žinosite, kad bankroto bylos Lietuvoje greičiausiai Jums neiškels.

Nesąžiningi sandoriai

Paprastai tariant – tai tokie veiksmai ar sudarytos sutartys (rašytinės ar nerašytinės), kuriomis buvo siekiama piktybiškai išvengti skolų mokėjimo. Paprastai tokiais netinkamais (t. y. nesąžiningais) veiksmais yra laikomi bankrutuoti norinčio asmens turto „perrašymai“ artimiems giminaičiams ar susijusioms bendrovėms (kad ir už tam tikrą kainą, bet visiškai neatitinkančią realybės).

Nėra svarbu, ar kas nors dėl tokių sandorių skundėsi, kreipėsi į teismą, ar ne. Jeigu teismas gautų informacijos apie tokius veiksmus, jis juos galėtų įvertinti pats ir fizinio asmens nesąžiningumą konstatuoti net nesant atskiro sprendimo dėl tokio sandorio panaikinimo. Jeigu panašių „nešvarių“ sandorių per paskutiniuosius trejus metus nebuvote sudaręs, nesąžiningumo Jums niekas nepripaišys.

Nuslėpta informacija

Fizinio asmens sąžiningumas pasireiškia ir tuomet, kai žmogus bankroto bylos iškėlimo metu teismui pateikia visą teisingą informaciją ir nieko nenuslepia. Vertindamas bankrutuoti norinčio asmens pateiktą informaciją, teismas atsižvelgia į tokius niuansus:

  • Ar asmuo visiems kreditoriams laiku pateikė pranešimą apie ketinimą kelti bankroto bylą.
  • Ar asmuo teismui aiškiai nurodė, kaip atsirado skolos.
  • Ar buvo pateikta visa informacija apie turimą ir per trejus metus turėtą turtą.
  • Ar atskleista informacija apie anksčiau buvusius bandymus kelti bankroto bylą Lietuvoje ar kitose šalyse (pavyzdžiui, bankrotą Latvijoje).
  • Ar neslepiamas paveldėtas turtas.
  • Ar nurodyti visi kreditoriai.
  • Ar asmuo gyvena ir dirba iš tiesų ten, kur nurodė pareiškime teismui (nėra emigravęs).

Apibendrinant, kreipdamasis į teismą dėl asmeninio bankroto bylos iškėlimo, turite teismui atskleisti visus duomenis apie savo turimą ir per trejus metus turėtą turtą, kreditorius, skolininkus, taip pat nurodyti visas gaunamas pajamas. Reikia žinoti, kad teismas, gavęs „nutylėtą“ informaciją iš kitų šaltinių (dažniausiai – kreditorių, valstybinių registrų ir pan.), vertins Jus kaip nesąžiningą ir bankroto bylą atsisakys iškelti.

„Prisigamintos“ skolos

Jeigu žmogus skolinosi jau žinodamas, kad nesugebės skolų grąžinti, sutikime, jis pats tokias skolas „prisigamino“. Tokiu būdu toks žmogus, jau turėdamas skolų, kurių negali grąžinti, tik dar labiau didino savo įsipareigojimus, gyveno iš gaunamų paskolų, kol pasiekė nemokumo būseną. Tai nėra fizinio asmens sąžiningumas.

Žinoma, tai nereiškia, kad, jeigu esate skolingas ne vienai, o kelioms kredito bendrovėms, tai bankrutuoti Jums nepavyks. Reikia vertinti, kaip buvo elgiamasi su tokiais kreditais. Neatidumas nėra nesąžiningumas.

Mūsų išsilavinimas, gyvenimo patirtis, finansų supratimas yra skirtingas, todėl natūralu, kad su pinigais elgiamės skirtingais. Fizinio asmens sąžiningumo „filtro“ nepraeitumėte tik tada, jeigu būtų akivaizdu, kad skolas didinote kryptingai, sąmoningai siekiant tokių skolų nurašymo.  Kitaip tariant, savo noru ir savo veiksmais pats „prisigaminote“ reikiamą sumą, kurios reikia asmeniniam bankrotui.

Fizinio asmens sąžiningumas yra ir Jūsų pastangos mokant skolas

Tai yra visiškai naujas fizinio asmens sąžiningumo aspektas, į kurį teismai pradėjo žiūrėti tik paskutiniu metu. Asmuo yra nesąžiningas, jeigu nedėjo pastangų atsiskaityti su kreditoriais per trejų metų laikotarpį iki savo nemokumo (bankroto bylos iškėlimo). Tokie nesąžiningumo atvejai dažniausiai būna, jei žmogus gavo itin mažas pajamas – nedarbo išmoką, mažesnį nei minimalų darbo užmokestį, gyveno tik iš paramos ir pan., nors aiškiai galėjo uždirbti daugiau. Arba visai neišnaudojo savo patirties ir kvalifikacijos, kad gautų didesnes pajamas.

Kaip manote, ar atestuotas statybų ekspertas tris metus uždirbantis vos pusę minimalios algos ir skoloms neskiriantis nė cento galėtų bankrutuoti? Matyt, kad nelabai.

Kartais žiūrima ir tai, ar žmogus, iš pirmo žvilgsnio uždirbantis nedidelę algą, ieškojo geriau apmokamo darbo. Taigi iš esmės vertinamas žmogaus požiūris į skolas: jei žmogus nedirbo arba dirbo, gaudamas labai mažą darbo užmokestį, ir su kreditoriais (ar antstoliais) paskutiniu laikotarpiu visiškai (kad ir nedidele dalimi kas mėnesį) neatsiskaitinėjo, toks elgesys neatitinka reikalaujamo fizinio asmens sąžiningumo.

Kaip matome, fizinio asmens sąžiningumas yra svarbi sąlyga tiek bankroto bylos iškėlimui, tiek mokumo atkūrimo plano vykdymui, tiek proceso pabaigai. Pradėti naują gyvenimą be skolų reikia švariai. Kaip tabula rasa – nesijaudinant dėl jokių tamsių praeities dėmių ir neleidžiant, kad jos pavytų. Kai kalbame apie fizinio asmens sąžiningumą, turime prisiminti, kad sąžiningais laikomi esame visuomet, jeigu nėra kokių nors nesąžiningumo pėdsakų. O tie pėdsakai dažniausiai yra nesąžiningi sandoriai, slepiama informacija, tyčia „prigamintos“ skolos arba tokių skolų sąmoningas ignoravimas, nemokant ir nesistengiant bent kiek nors mokėti.

Taip pat skaitykite