Asmeninis bankrotas – kas tai?

2008 m. užgriuvusi finansinė krizė, 2019 m. kilusi pandemija leido pamatyti, kad žmogaus finansinė gerovė gali būti labai trapi. Vieną dieną, atrodo, gyveni savo nuosavam būste, o kitą – akimirksniu netenki jo pavėlavęs sumokėti mėnesinę paskolos įmoką bankui. Skola pradeda vytis skolą ir regis, kad jokios išeities nėra. Tiesa ta, kad išeitis visuomet yra! Ir kartais pati geriausia – kažkur girdėtas asmeninis bankrotas. Šiame straipsnyje papasakosime, kas yra asmeninis bankrotas ir nuo ko reikėtų pradėti norint bankrutuoti.

Kas yra asmeninis bankrotas?

Asmeninis bankrotas yra 3 metus trunkantis procesas, kurio pabaigoje yra nurašomos visos sukauptos skolos. Asmeninį bankrotą paskelbęs žmogus trejus metus dalį gaunamų pajamų skiria skoloms dengti, o likusi nepadengta skolų suma po trejų metų nurašoma. Taigi asmeninio bankroto paskelbimas, priešingai nei kartais manoma, nereiškia automatinio skolų nurašymo. Norint susigrąžinti finansinę laisvę ir galiausiai atsikratyti skolų reikia įdėti pastangų. Taip pat svarbu žinoti ir įvertinti keletą reikšmingų dalykų, apie kuriuos tuoj pat papasakosime.

Kada galima bankrutuoti

Apie asmeninį bankrotą galima kalbėti tuomet, kai žmogus yra nemokus – nesugeba ir artimoje ateityje nesugebės apmokėti turimų skolų. Taip pat svarbu, kad bendra visų turimų skolų suma viršytų 25 MMA, kas šiuo metu sudaro 23 100 Eur. Taigi bankrutuoti galima, jeigu turimos skolos viršija šią ribą ir neturite turto ar pakankamai pajamų šias skolas padengti greitu metu.

Fizinio asmens bankrotą paskelbti gali tik sąžiningas žmogus. Sąžiningu paprastai laikomas toks žmogus, kuris skolų „neprisigamino“ pats. Jeigu jūsų turimos skolos kilo ne iš padarytų nusikaltimų, lošimo, piktnaudžiavimo alkoholiu ir pan., vadinasi esate sąžiningas.

Pastaruoju metu, vertinant žmogaus sąžiningumą, taip pat žiūrima, kaip žmogus elgėsi paskutiniuosius 3 metus iki bankroto. Labai tikėtina, kad žmogui, kuris iki bankroto 3 metus slapstėsi nuo kreditorių ar antstolių, skolų dengimui neskyrė nė cento, bankrutuoti nepavyks.

Bankroto bylos iškėlimas

Prašyti iškelti fizinio asmens bankroto bylą gali tik pats žmogus. Toks prašymas pateikiamas apylinkės, kurioje žmogus gyvena, teismui. Prašymas iškelti asmeninį bankrotą visada nagrinėjamas žodžiu teismo posėdyje. Jame atsakoma į teisėjo klausimus, plačiau papasakojama, kaip susidarė skolos, kokios šiuo metu uždirbamos pajamos ir t. t. Jeigu viskas vyksta sklandžiai, bankroto bylos iškėlimas trunka apie 2 mėnesius: vieną mėnesį renkami bankroto pradžiai reikalingi dokumentai, kitas praeina iki teismo sprendimo priėmimo.

Bankroto plano vykdymas

Paskelbus bankrotą darbas nesibaigia. Iš tiesų, jis tik prasideda. Teismui iškėlus asmeninio bankroto bylą žmogus su bankroto administratoriaus pagalba turi parengti savo mokumo atkūrimo planą. Šiame plane aprašomos taisyklės, kurių reikės laikytis ateinančius trejus metus: kokias planuojama gauti pajamas, kokį turtą ir kokia tvarka ketinama parduoti. Kokia pajamų suma bus skiriama būtinosioms išlaidoms, o kokia skoloms dengti ir t. t. Tinkamas plano vykdymas visus trejus metus lemia sėkmingą bankroto pabaigą. Dėl to drąsiai galima teigti, jog tai – svarbiausias asmeninio bankroto uždavinys.

Asmeninio bankroto pabaiga

Asmeninis bankrotas baigiasi tinkamai įvykdžius mokumo atkūrimo planą. Kai bankroto administratorius atlieka paskutinį plane numatytą mokėjimą, ateina laiminga asmeninio bankroto pabaiga. Teismui nurašius likusias nepadengtas skolas, žmogus grąžinamas į aktyvų gyvenimą ir su savo finansais gali elgtis savo nuožiūra.

Kaip galime jums padėti?

Jeigu nusprendėte bankrutuoti, tuomet jums būtinai reikia patikimos ir rūpestingos komandos. Asmeninis bankrotas vyks sklandžiai, jeigu nuo pat pradžių turėsite draugiškus pagalbininkus. Dėl to visuomet svarbiausia susirasti savo bankroto administratorių, su kuriuo bendrausite ateinančius trejus metus.

„Stipraus žmogaus“ komanda pirmiausia galvoja, kaip geriausia Jums. Dirbdami savo darbą kalbame žmonių kalba, mokame šypsotis ir esame nuoširdūs. Mūsų norą Jums padėti geriausiai atspindi mūsų klientų atsiliepimai. Mes žinome, kaip asmeninį bankrotą paversti tramplynu, nuo kurio atsispyrę stiprūs žmonės atgimsta iš naujo.

Taip pat skaitykite

Ausrine Tilinde

Aušrinė Tilindė

"Stiprus žmogus" autorė

Jei ko nors imuosi – darau tai visa širdimi ir visomis jėgomis.

Aušrinė Tilindė
Svarbiausi
Gidas

Asmeninio bankroto gidas nemokamai

Taip pat aktualu