Antstolis nurašė pinigus? Jūs galite sau padėti

Situacija, kai antstolis iš asmeninės banko sąskaitos nurašo gautus pinigus, darbo užmokestį ar kt. yra itin nemaloni. Tačiau gera žinia yra ta, kad Jūs galite to išvengti! Šiame straipsnyje aiškiai ir paprastai papasakosime, kokių veiksmų galite imtis, kad jūsų uždirbti pinigai nebūtų automatiškai nurašinėjami antstolių.

Nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujoji Lietuvos Respublikos darbo kodekso pataisa, pagal kurią darbdavys visus mokėjimus darbuotojui gali atlikti tik į banko sąskaitą, t. y. buvo visiškai panaikinta galimybė su darbuotoju atsiskaityti grynaisiais pinigais.

Atrodytų, jog tokia nuostata paprastam žmogui nelabai daug keičia: na, nebent poreikį atsidaryti banko sąskaitą ir išmokti ja naudotis, jei iki šiol atlyginimas buvo išmokamas grynaisiais. Iš kitos pusės šis pokytis žmogui, turinčiam nemenką bagažą skolų ir jas išieškančius antstolius, gali reikšti esmines permainas gyvenime. Deja, ne į gerą pusę.

Pirma, ligi sausio 1 d. žmonės, turintys skolų ir gaunantys atlyginimą grynaisiais, su antstoliais galėjo atsiskaityti per darbdavį. Praktiškai tai atrodydavo taip: darbdavys antstolio nustatytą dalį iš žmogaus atlyginimo pervesdavo antstoliui, o likusią dalį išmokėdavo darbuotojui. Darbuotojui tai būdavo patogu, ypač norint išvengti antstolių apribotos banko sąskaitos ir lėšų nuskaitymo.

Antra, įsigaliojus naujiesiems Darbo kodekso pakeitimams, darbdavys vis dar privalės dalį žmogaus darbo užmokesčio pervesti į antstolio sąskaitą, tačiau likusią – turės išmokėti žmogui į jo asmeninę darbo sąskaitą.

Ką tai reiškia?

Deja, liūdnas žinias: vos į banko sąskaitą „įkritęs“ darbo užmokestis bus automatiškai nuskaitomas arba rezervuojamas pagal banko sąskaitai antstolių pritaikytus ribojimus. Tokiu būdu žmogus nei dalimi savo atlyginimo negalės naudotis.

Ar iš tiesų taip gali būti?

Taip gali, ir šiuo metu ne vienas ir ne dešimt žmonių susiduria su šia problema. Tačiau išeitis yra – ir net ne viena.

Pirma išeitis. Jei darbdavys, prieš išmokėdamas atlyginimą darbuotojui, dalį darbo užmokesčio tvarkingai perveda antstoliui, toks žmogus turi teisę kreiptis į antstolį dėl laisvai disponuojamos mėnesinės sumos nustatymo banko sąskaitoje.

Kas ta laisvai disponuojama suma?

Tai asmens gaunamų lėšų suma, kurią antstolis, areštuodamas skolininko sąskaitą, leidžia skolininkui išsigryninti ir naudoti savo poreikiams tenkinti.

Ši suma nėra automatiškai nustatoma, todėl kiekvienas žmogus, turintis skolų, taigi – ir antstolių, susidurs su lėšų nuskaitymu nuo banko sąskaitos, kol pats tiesiogiai nesikreips į išieškojimą vykdantį antstolį/ antstolius.

Antra išeitis. Jei žmogaus skolos viršija 25 MMA (šiuo metu – 18 250 Eur), pats metas pagalvoti apie fizinio asmens bankroto bylos iškėlimą. Iškėlus fizinio asmens bankroto bylą, visi apribojimai banko sąskaitai yra panaikinami ir žmogus su savo finansais tvarkose pats. Teisme jam yra patvirtinama mėnesinė būtinųjų išlaidų sumą, kuria jis gali disponuoti laisvai, o likusią dalį nuo gaunamų pajamų pats perveda kreditorių reikalavimams tenkinti.

Taigi, kam gyventi su antstoliais visą gyvenimą, jei po trejų metų asmeninio bankroto proceso skolų nebelieka?

Taip pat skaitykite

Ausrine Tilinde

Aušrinė Tilindė

"Stiprus žmogus" autorė

Jei ko nors imuosi – darau tai visa širdimi ir visomis jėgomis.

Aušrinė Tilindė
Svarbiausi
Gidas

Asmeninio bankroto gidas nemokamai

Taip pat aktualu